Photo: Diagram by Joao Fiadeiro, Real Time Composition Method Laboratory, Kyiv, 2011
For ENGLISH click here
Мистецько – освітній проект ПЕРФОРМАТИВНІСТЬ
27 червня – 10 липня 2011, Київ
У 2011 р., в результаті дискусії про необхідність пошуку інших форм комунікації, що відрізнялися би від звичної балаканини, таких форм, які були би здатні піддати сумніву саму проблему комунікації, учасниками групи ТанцЛабораторіум був ініційований проект “Перформативність”. В контексті цього проекту перформативність є специфічною якістю мистецькoї активності, що тематизує темпоральність та досліджує процесс трансформації ідей/концепцій в дії.
Замість опису світу перформативне мистецтво діє в процесі повідомлення, з одного боку зважаючи на час, що минає, а з іншого – відкриваючи простір сумніву, адже перформативне повідомлення неможливо перевірити на істинність. У випадку перформативності зміст не розповідається, але відбувається його самопред’явлення. Певне повідомлення (текст або дія) стає не просто висловленням про що-небудь, а й демонстрацією того, про що говорить це повідомлення.
“Перформативність” є мистецько-освітнім проектом, в якому освітній компонент є виведеним з традиції “вчитель (той, що дає) – учень (той, що засвоює)”, всі його учасники однаково включені у ситуацію, що створюється. Серед учасників проекту є хореографи, танцюристи, теоретики, художники, актори, музиканти з Польщі, України, Росії, Португалії, Канади, США. І також глядачі, які приходять подивитися перформанси, вони працюють через своє сприйняття. В такому випадку з’являється можливість отримати добрий привід для критичної само-рефлексії.
Проект, серед іншого, досліджує перформативність кураторської практики й має структуру трьох самостійних кураторських проектів. Проекти містять у собі різні види діяльності, які концептуально взаємопов’язані. Куратори досліджують тему свого проекту (“Реальність часу”; “Своєрідність відсутності”; “По той бік поверхні”) на практиці, власним тілом. Дія в такій ситуації стає способом мислення, який ставить цю дію під сумнів. Як сказала колега португальського учасника проекту Жоао Фіадейро – антрополог/перформер Фернанда Евженіо: «Його метод… це тільки вияснення функціонування енергії, людських стосунків, співіснування. Художник як протагоніст вже не має бути видимим; єдиний протагоніст, що лишається – це сама подія.»
Культурні й історичні дослідження перебувають у стані «перформативного повороту». В рамках перформативістської інтерпретації минулого постає історія різноманітних культурних, політичних, соціальних, релігіозних ролей. Ці ролі можуть бути колективними й індивідуальними, а «виконання» їх – вимушеним або добровільним.
Ситуація кризи культурної перспективи в Україні відображена у рівні розвитку сучасного мистецтва, мистецької освіти і т. п., змушує подивитися на її історію та культуру у кардинально новий спосіб. Сучасне мистецтво, як явище, яке перетинає жанрові, дисциплінарні та медійні межі та вважає за необхідне аналізувати себе та умови власного існування, здатне впливати на розвиток когнітивних технологій та культури іновацій. Перформативний поворот – це одна з можливих альтернатив для української культури.
“Перформативність”, це – перший крок у створенні альтернативної платформи мистецької освіти в Україні, котра може розширюватися, змінювати форму та локацію у залежності від потреб мистецької спільноти і контексту.
Керівник проекту: Лариса Венедиктова
Координатор проекту: Ольга Комісар
Кураторські проекти:
“Реальність часу” – Ольга Комісар
“Своєрідність відсутності” – Лариса Венедиктова
“По той бік поверхні” – Олександр Лебедєв, Лариса Бабій
Проект реалізований за підртримки Фонду Ріната Ахметова “Розвиток України”, Польського Інституту та Фундації Калуст Гулбенкіан (Португалія)
Партнери: Фундація Центр Сучасного Мистецтва, Культурний проект, Купідон Арт-Груп, Національний Художній Музей України, Карась Галерея, НЦТМ ім. Леся Курбаса
Читати більше
“ПЕРФОРМАТИВНІСТЬ,” ArtUkraine #4 (23)
“Перформативність як підготовка до політики,” Курбасівські читання, No. 13, 2018