Dictatorship of the Victim

2016–2017

Documentary musical

Диктатура жертви

Документальний мюзикл

100 років минуло, майбутнє настало і іншого не буде. “Декомунізація” зачищає сліди злочинів, віктимізує пам’ять і робить втрату минулого незворотньою. Жертва не є суб’єктом, нею зручно маніпулювати, закликаючи чи то до патріотизму-героїзму, чи то до слухняності.

Заявляючи про себе як про жертву, ми перекладаємо свою відповідальність – здатність самостійно діяти і думати – на іншого. Жертва нескінченно диктує свою жертовність, таким чином живлячи терор.

Між минулим і майбутнім лежить наша воля і те, яким буде майбутнє, визначає наше ставлення до минулого. Втрата минулого рівноцінна втраті себе, а його неосмисленість гарантує його повернення.

У процесі дослідження свого ставлення до минулого ми зіткнулися з Піснею –двигуном, що запускає рух механізму радянського, яке, будучи невідрефлексованим, продовжує діяти сьогодні.

“Диктатура жертви” є спробою побачити вплив радянської пісні, як визначального елементу тоталітарної культури, на нашу здатність думати та діяти, спробою знайти власний спосіб рефлексії втраченого себе.

“Человеческий мозг не в силах вообразить тех преступлений, которые совершались… Историческая реальность была такова, что своим масштабом и ужасом она затмит любое преувеличение.” (Варлам Шаламов)

TanzLaboratorium&Co:
Лариса Венедиктова, Олександр Лебедєв, Ольга Комісар, Анна Виноградова, Мар’яна Матвейчук, Марія Мазира.

“Диктатура жертви”: крізь минуле в теперішнє – Анастасія Дзюбан, Український театр, No. 2-3 2017

All photos by Anna Vasylkova